Kuidas leida õigeid töötajaid?

Alustavate ja kiirelt arenevate ettevõtete jaoks on värbamine kriitiline edufaktor. Idufirmadele on juba definitsiooni järgi omane aktiivne areng, mistõttu teeme järgnevalt lühidalt juttu sellest, kuivõrd oluline on värbamisprotsess iduettevõttes.  
 
➢ Kuivõrd palju aega peaks värbamisele pühendama?
 
Rob Hayes, kes on alustavaid idufirmasid toetava First Round Capitali partner ja muuhulgas investeerinud firmadesse nagu Mint.com, Gnip, Square, Uber ja Planet Labs, leiab, et iduettevõtte asutaja peaks esialgu uute töötajate värbamisele pühendama minimaalselt 50% oma ajast. Võimalik, et antud lähenemine kõlab paljude jaoks ulmelisena, kuid Hayesi sõnul on selle tegemata jätmise tulemuseks läbikukkumine. Tehakse üks kahest suurest veast: palgatakse lihtsalt keegi või jäetakse hoopis palkamata.
 
➢ Värbamine Eesti silmapaistvates idufirmades
 
Firmade nagu TransferWise, Fortumo ja Pipedrive asutajate jutust kumab vastu töötajate valiku olulisus ning asutajate kaasatus värbamisprotsessi. Pipedrive puhul on nii-öelda viimane “katse” enne firmasse tööle asumist intervjuu ühega asutajaist. Fortumos tegeleb värbamisega olenevalt turust eelkõige üks juhatuse liige, ent samas jälgitakse, et olulistel kohtadel inimesed sobiksid kõigile kolmele juhile. TransferWise looja Kristo Käärmann kirjeldab, et iga kandidaadi viimane samm on asutaja intervjuu, kuid seda ei pea tegema asutaja: „Igaüks, kes suhtub [ettevõtte] kultuuri kompromissitult kirglikult, on valmis tegema asutaja intervjuud. Me oleme selles asjas niikuinii koos.“. Tähelepanu väärib, et kõigis neis ettevõtetes on praeguseks juba üle poolesaja töötaja.  
 
➢ Kuidas alustada?
 
Idufirma loojale, kel pole varasemat värbamiskogemust või kes tunneb end selles vallas ebakindlalt, jagab Rob Hayes otsa lahti tegemiseks järgnevaid võimalikke näpunäiteid:

 - Alusta väikselt ja liigu seejärel keerulisemate värbamisväljakutsete juurde. Mõtle läbi, mis on need ülesanded, mida saaks teha keegi teine, kes ei oleks neis ainult parem, vaid ka maksaks vähem. Kui tegevjuht veedab oma aega ebaefektiivselt, siis läheb see firmale kalliks maksma.
 
 - Pühenda üks terve kuu värbamisele. Laiemas plaanis pole üks kuu niivõrd oluline, kuid õigete inimeste leidmisel võib su firma juba kolme kuu pärast teist nägu olla.

 - Ära karda endast andekamate inimeste palkamist. Nende võetav suund võib olla firmale parim ning suurepäraste inimeste palkamine näitab juhti ainult targemana.

 - Keskendu korraga ühe kõige olulisema järgmise töötaja palkamisele, juhul kui tunned end värbamise osas ebalevalt.

 - Ära lase käest silma jäänud suurepärast kandidaati, isegi kui sul pole teda lähikuudel vaja. Mõne kuu ootamatu töötasu maksmine on seda arvatavasti väärt. Sobival hetkel ei tarvitse võrdväärselt head inimest leiduda ning võidetakse aeg, mis kulunuks värbamisprotsessile.

 - Värba parimaid inimesi konkreetse firma jaoks, mitte lihtsalt parimaid inimesi.

Piia Pruks
 
Allikad:
http://firstround.com/review/Heres-the-Advice-I-Give-All-of-Our-First-Time-Founders/ http://www.ituudised.ee/article/2015/2/11/kuidas-transferwise-leiab-oigeid-tootajaid http://www.mindsweeper.ee/2015/02/26/panna-on-vaja-ehk-kuidas-oleks-tootada-pipedrives/ http://www.mindsweeper.ee/2014/03/03/kingad-jalast-ehk-kuidas-oleks-tootada-fortumos/  

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: